Модуль І: Теоретико-філософські основи наукового дослідження
Предмет, завдання, теоретичні основи курсу. Основи науково-педагогічних досліджень – предмет, що вивчає основні закони та закономірності організації наукового пошуку в дослідницькій діяльності, конкретні методи наукового дослідження та правила побудови методик вивчення (діагностування), формування та розвитку певних сторін об’єкту дослідження.
Основні завдання курсу – підвищення рівня фахової підготовки шляхом ознайомлення з колом актуальних педагогічних проблем та озброєння принципами наукового підходу до їх постановки, оцінювання та вирішення; вдосконалення загальнонавчальних умінь – опрацювання та вивчення літературних педагогічних першоджерел; оволодіння початковими знаннями та вміннями з основ проведення наукового дослідження; набуття умінь і навичок використання дослідницьких методів (діагностичних та формуючих) для вирішення практичних завдань навчання та виховання дітей дошкільного віку; формування прогностичних умінь; підготовка до здійснення самостійного педагогічного дослідження та оформлення його у вигляді курсової роботи; розвиток інтересу та прагнення до наукової діяльності, самостійності мислення; формування в процесі навчання професійної майстерності, організаційно-методичних навичок, вміння творчо використовувати результати наукових досліджень в практиці навчання і виховання дітей дошкільного віку.
Зв’язок курсу з іншими навчальними предметами. Філософія, історія України, історія педагогіки, загальна і дошкільна педагогіка, загальна та дитяча психологія, математика і кібернетика як теоретичні основи курсу. Основні вимоги до роботи над курсом.
Педагогічне дослідження як особливий вид наукової діяльності. Наука як соціально-значуща сфера людської діяльності, функцією якої є вироблення і систематизація об’єктивних знань про навколишній світ; як специфічна форма свідомості, основою якої є система знань; процес пізнання закономірностей об’єктивного світу; певний вид розподілу людської праці; фактор суспільного розвитку; процес виробництва знань та їх використання.
Історія розвитку педагогічних досліджень. Поняття про фундаментальні та прикладні наукові дослідження. Спрямованість фундаментальних досліджень в освіті на визначення сутності педагогічних явищ, знаходження прихованих основ педагогічної дійсності, забезпечення можливості дати їй пояснення. Теорії, що виникають на основі фундаментальних досліджень в галузі освіти: теорія навчання і виховання, теорія змісту освіти, теорія методів і організаційних форм, технологій навчання і виховання тощо. Значення фундаментальних досліджень – окреслення перспектив розвитку науки, забезпечення теоретичних основ для прикладних досліджень.
Спрямованість прикладних досліджень – оптимізація навчально-виховного процесу, усунення існуючих недоліків в освіті. Історичні, теоретичні, експериментальні педагогічні дослідження. Вплив прикладних педагогічних досліджень на практику роботи. Поняття про наукові школи. Національна Академія наук України, АПН України, галузеві академії та мета їх діяльності. Підпорядкованість наукових організацій, кадрове забезпечення наукових досліджень.
Це цікаво:
Суть, мета та завдання позаурочної роботи з
трудового навчання
Однією із пріоритетних завдань сучасної школи є створення потрібних і повноцінних умов для особистого розвитку кожної дитини, формування активної позиції кожного учня в навчальному процесі. Тому впровадження активних форм навчання є основою розвитку пізнавальної компетентності школяра. Активні пізн ...
Місце розділу «Елементи цифрової техніки» в програмі радіотехнічного
гуртка, та методичні рекомендації щодо його вивчення
З огляду на те, що цифрова обробка інформації практично вже стала основною складовою роботи пристроїв не лише електронної автоматики, але й усієї радіоелектронної апаратури, ця тема набуває особливого значення. Ознайомлення з основами роботи цифрових електронних пристроїв, з фізичною суттю процесів ...
Моніторинг якості освіти у класах розвивального навчання гімназії №1 смтБорова, Харківської області
27 грудня 2005 року на педагогічній раді гімназії було прийнято рішення про участь Борівської гімназії №1 в експериментально-дослідній роботі з проблеми «Моніторинг якості освіти у загальноосвітніх навчальних закладах». Напрямом для моніторингу директор Терентьєва Л.Г. запропонувала обрати вивчення ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.