Види студентських наукових педагогічних досліджень у вищому навчальному закладі: робота у науковому гуртку, курсова, дипломна, магістерська робота.
Принципи наукового дослідження. Єдність основних принципів вивчення суспільних відносин та явищ для всіх суспільних наук. Провідний принцип дослідження проблем виховання і навчання дітей – принцип конкретно-історичного вивчення педагогічного явища в усій багатогранності зв’язків, залежностей і впливів. Принцип діалектичної єдності спільного і особливого у педагогічних явищах. Принцип єдності виховання та вимог життя. Принцип взаємозв’язку та взаємозалежності педагогічної теорії і практики. Принцип об’єктивності, достовірності та повноти дослідження. Принцип поєднання історизму з сучасними досягненнями науки. Принцип комплексного використання методів педагогічного дослідження. Принцип поєднання змін у педагогічному процесі з формуванням дослідницьких та фахових умінь і навичок педагога.
Модуль ІІ: Методологія і методи науково-педагогічного дослідження.
Загальна характеристика сучасної методології і методів наукового дослідження.
Поняття про методологію як вчення про методи пізнання і перетворення дійсності. Методологія – сукупність методів і прийомів дослідження, що застосовуються в науці. Види методології: часткова – сукупність методів у кожній конкретній науці; загальна – сукупність більш загальних методів; філософська – система діалектичних методів, які є універсальними і діють на всьому полі наукового пізнання, конкретизуючись через загальнонаукову і часткову методологію.
Характеристика поняття „науковий метод” як цілеспрямованого підходу до вирішення проблеми, за допомогою якого досягається мета, щось пізнається або вивчається. Характеристика наукового методу як категорії, що охоплює комплекс внутрішніх і зовнішніх дій дослідника.
Об’єктивні закони дійсності – основа всіх методів пізнання. Поєднання суб’єктивних і об’єктивних моментів людської діяльності у науковій методології. Загальна класифікація методів пізнання за ступенем спільності: узагальнені, загальні і часткові (спеціальні).
Діалектика як узагальнений метод пізнання. Об’єктивна основа діалектичного методу – найбільш узагальнені закони розвитку матеріального світу. Діалектика – знаряддя пізнання в усіх галузях науки і на всіх етапах наукового дослідження. Загальнонаукові методи пізнання, їх характерна риса: зародження в межах тієї чи іншої окремої галузі науки та набуття згодом загального міжнаукового характеру. Особливості загальнонаукових методів: зв’язок з математичними і логічними методами; цілісність понятійного апарату (поняття, що вивчається поза системою, втрачає своє значення); взаємопроникнення ідей і понять; виконання деякими загальнонауковими методами ролі „проміжної” методології між філософією і фундаментальними теоретичними положеннями у тій галузі науки, у межах якої відбувається конкретне дослідження.
Метод науково-педагогічного дослідження як шлях опанування складних психолого-педагогічних процесів формування особистості, встановлення об’єктивної закономірності виховання та навчання. Характеристика основних груп методів: теоретичних та емпіричних. Співвідношення загальнонаукових та інших методів у науковому дослідженні.
Це цікаво:
Педагогічна освіта і потреби сучасної української
школи: роль педагогічної освіти у поширенні педагогічних інновацій
Мовна ситуація в Україні значною мірою залежить від вивчення української мови як базової дисципліни в загальноосвітній школі. Нові мотиви опанування державної мови вимагають оновлення методики викладання української мови, диференційованого підходу до визначення мінімальних, достатніх і спеціальних ...
Психолого-педагогічні особливості учнів 1-4 класів
Період життя дітей від 6—7 до 11 років називають молодшим шкільним віком. При визначенні його меж враховують особливості психічного і фізичного розвитку дітей, перехід їх до навчальної діяльності. Анатомо-фізіологічні особливості. Фізично дитина у цьому віці розвивається досить рівномірно. Збільшує ...
Зміст поняття „інтеграція навчання”. Історичний аспект проблеми інтеграції
змісту освіти
Інтеграція є однією з найперспективніших інновацій, яка здатна вирішити чисельні проблеми системи сучасної початкової освіти. Звичайно, система інтегрованого навчання ще недостатньо опрацьована, а тому неоднозначно сприймається багатьма педагогами. Її повне теоретичне обґрунтування та запровадження ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.