Загальна характеристика змісту навчальної дисципліни за модулями курсу

Педагогіка і виховання » Основи науково-педагогічних досліджень » Загальна характеристика змісту навчальної дисципліни за модулями курсу

Сторінка 3

Характеристика теоретичних методів наукового дослідження.

Спрямованість теоретичних методів дослідження на забезпечення його теоретичної новизни. Характеристика методів: порівняльно-історичного аналізу, синтезу, індукції та дедукції, абстрагування, моделювання, формалізації та ідеалізації.

Характеристика емпіричних методів наукового дослідження.

Спрямованість емпіричних методів на отримання первинної інформації у вигляді сукупності емпіричних тверджень. Характеристика методів: спостереження, порівняння, вимірювання, педагогічного експерименту. Опитувальні методи дослідження: бесіда, інтерв’ю, анкетування. Структура анкети. Тест як система психолого-педагогічних завдань, спрямованих на дослідження окремих рис і властивостей людини. Класифікація тестів: тести успішності, здібностей та індивідуальні, вимоги до їх проведення. Поняття надійності і валідності тестів. Характеристика методу соціометрії та ранжування. Використання у науково-педагогічному дослідженні методів рейтингу, консиліуму, незалежних характеристик, експертної оцінки. Значення у педагогічних дослідженнях методу вивчення і узагальнення кращого педагогічного досвіду, аналізу результатів діяльності дітей.

Модуль ІІІ: Підготовка, проведення та впровадження результатів наукових досліджень (логіка наукового пошуку).

Основні етапи наукового дослідження. Характеристика підготовчого етапу. Визначення проблеми, об’єкту та предмету дослідження у відповідності до його мети. Завдання дослідження як конкретизація мети. Етап збору фактичного (теоретичного) матеріалу при організації наукового дослідження. Отримання фактичного матеріалу шляхом опрацювання спеціальної літератури (результатів наукових досліджень, статистичних даних тощо), порівняльного аналізу та узагальнення. Оформлення матеріалів у вигляді схем, графіків, таблиць, діаграм. Правила та види роботи з науковою літературою. Огляд літературних джерел, виписки, резюме, анотація, реферування матеріалів з фахової дисципліни, аналіз опрацьованих матеріалів.

Характеристика курсової роботи як форми організації навчальної наукової діяльності студентів в університеті та етапу наукової діяльності майбутнього фахівця. Теоретичні та практичні завдання курсової роботи. Відображення у структурі і змісті курсової роботи основних етапів наукового дослідження.

Педагогічний експеримент як важливий етап педагогічного дослідження – науково обґрунтований дослід або спостереження досліджуваного явища у спеціально створених умовах, що дають змогу стежити за його перебігом та керувати ним. Класифікація експерименту за умовами проведення: природний та лабораторний і за ознаками мети: констатувальний (діагностичний), пошуковий, формувальний (перетворюючий), контрольний.

Етап створення методики дослідження. Побудова програми та методики педагогічного дослідження. Програма наукового дослідження – план, у якому вказані послідовність і зміст етапів експериментального дослідження. Методика – опис методів і прийомів, що будуть використані в процесі дослідження. Зміст методики: характеристика об’єкту і предмету дослідження, виклад методів дослідження, вказівка на кількість експериментів з точки зору необхідності їх точності і надійності, визначення необхідних умов для здійснення дослідження, вказівка про необхідні прилади; порядок проведення експерименту і запис його результатів; способи обробки та оформлення експериментальних даних.

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Вимірювання показників сформованості в молодших школярів англомовної соціокультурної компетенції
В основу експериментального дослідження рівня сформованості англомовної соціокультурної компетенції в молодших школярів покладено припущення, що ефективність процесу формування відповідних компонентів даної компетенції підвищиться завдяки використанню на уроках англійської мови рольових ігор. Дослі ...

Історичний аналіз проблеми в дореволюційний період
Дослідження будь-якого явища повинно здійснюватися в його історичному розвитку. Без розуміння генези формування і розвитку явища неможливо з’ясувати його сучасний стан і перспективи розвитку. Тому звернемось до історичного аспекту проблеми формування комунікативної компетентності з російської мови ...

Естетичне виховання молодших школярів на засадах української етнопедагогіки
Українська етнопедагогіка має глибоку історичну пам’ять. Сформувавшись на народному звичаєвому праві, народній міфології і виробивши тільки їй властиві людські ідеали, вона стала практичною потребою суспільного життя народу, нації. Маючи такі активні педагогічні засоби виховання й навчання, як усну ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com