Організація та методика проведення експериментального дослідження

Педагогіка і виховання » Методика проведення предметних уроків із природознавства » Організація та методика проведення експериментального дослідження

Сторінка 13

Щоб переконатися, що повітря проникає у найменші щілинки, кинемо у склянку з водою грудочку сухого ґрунту. (Вчитель демонструє дослід)

Що ви помітили? (Із грудочки ґрунту виділяються бульбашки. Це - повітря. Отже, всі щілинки у твердих тілах заповнені повітрям)

Щоб довідатися, чи є повітря у воді, подивіться на склянку з водою, яка була заздалегідь поставлена у тепле місце (на вікно, освітлене Сонцем).

Що видно на стінках склянки? (На стінках склянки видно бульбашки - це повітря. Отже, у воді є повітря)

Повітря можна не тільки побачити, але й відчути. Щоб переконатися у цьому, виконайте дослід № 4, описаний у підручнику на с.87.

Що ви відчули? (Із проведених дослідів можна зробити висновок, що повітря заповнює всі порожнини, займаючи певне місце. Повітря є у воді, в ґрунті, воно заповнює навколо нас всі проміжки між тілами)

2. Бесіда з елементами розповіді і демонстрацією дослідів із метою формування уявлення про властивості повітря.

Чому ми не бачимо повітря, що є в класній кімнаті? (Повітря не видно, тому що воно безбарвне)

Чому ми бачимо все довкола у класній кімнаті, а не бачимо, що знаходиться за стіною? (Ми бачимо все довкола, тому що повітря прозоре, а стіна - ні)

Пригадайте, чи однаковий запах в їдальні, на вулиці, у перукарні, у парку. Чому?

Повітря всюди має різний запах, тому що у ньому є домішки молекул пахучих речовин (бензину, їжі, одеколонів тощо). У лісі, парку, полі повітря не пахне, тому що у ньому менше сторонніх домішок. Таким чином, чисте повітря не має запаху, воно безбарвне і прозоре.

Щоб дізнатися про ще одну властивість повітря, яка має велике значення в природі, закладемо дослід. Візьмемо дві склянки і наповнимо їх гарячою водою однакової температури. Накриємо склянки склом. Одну поставимо на стіл, а другу - на порожню сірникову коробку і накриємо скляною банкою. Через деякий час виміряємо температуру води в обох склянках. А поки що продовжимо далі знайомитися з властивостями повітря.

Пригадайте, що відбувається з рідинами під час нагрівання і охолодження.

Під час охолодження рідини стискаються, а під час нагрівання - розширюються. (Вчитель записує на дошці слова "розширюється" і "стискається")

Щоб дізнатися, що відбувається з повітрям під час нагрівання і охолодження, проведемо дослід.

Візьмемо колбу і опустимо її догори дном у склянку з водою так, щоб у неї не заходила вода.

Пригадайте, чому вода не заходить у колбу. (Вода не заходить у колбу. Туди її не пускає повітря, яке там знаходиться)

Накриємо колбу тканиною, змоченою у теплій воді. Що ви помітили? (Через деякий час із колби виходять бульбашки повітря)

Який висновок можна зробити з цього досліду? (Під час нагрівання повітря зайняло більше місця, йому стало тісно у колбі, і воно вийшло назовні)

Не виймаючи колбу з води, змочимо тканину в холодній воді і накриємо нею колбу. Що ви помітили? (У колбу починає заходити вода)

Який висновок можна зробити? (Під час охолодження повітря зайняло менше місця, і з’явився простір, який заповнила вода)

Страницы: 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Це цікаво:

Аналіз задачі і відшукання плану її розв'язання
Учень може успішно розв'язувати задачу, якщо розумітиме значення зсів і виразів, з яких її побудовано. На початку завдання і при розгляді нових задач усвідомлення значення слів та зв'язків між величинами досягається через відтворення тієї реальної проблемної ситуації, моделлю якої є задача. В подал ...

Естетичне виховання школярів засобами музичного мистецтва
Відомо, що музична культура людини невід'ємна від культури народу, до якого вона належить або серед якого живе. Тому особлива увага приділяється українській народній музиці, що повинна розкритися дітям як частина життя народу, цілісне явище його духовної культури. З багатьох питань, що постають пер ...

Аналіз українських народних казок як складової сучасних підручників з читання
Програми початкової школи з літературного читання побудовані на основі двох принципів: художньо-естетичного і літературознавчого. У зміст включені такі твори літературного мистецтва, які формують у дитини відчуття прекрасного, виховують духовні якості. Вирішення цих завдань можливе через вдумливе п ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com