Що відбувається зі снігом і льодом, якщо їх взяти в руки? Чому це відбувається? (Сніг і лід тануть, тобто перетворюються на воду від тепла, яке випромінюють руки)
Отже, якщо нагрівати сніг і лід, то, коли температура підніметься вище 0о, вони перетворюються на воду у рідкому стані.
Вода в твердому стані вода-рідина під час нагрівання вище 0о.
2. Дидактична гра "Подорож із Краплинками" з метою формування уявлення про кругообіг води в природі.
Послухайте розповідь про пригоди, які сталися із краплинками води, і спробуйте пояснити, чому вони відбулися.
В озері плескались Краплинки. Пригріло Сонечко, і Краплинки випірнули на поверхню погрітися. Але раптом вони стали невидимими, легкими і піднялися вгору.
Що сталося з Краплинками? Чому? (Краплинки перетворилися на водяну пару, тому що під час нагрівання вода випаровується і переходить із рідкого стану у газоподібний)
Краплинки стали Паринками. Їм сподобалося бути легкими і літати. Вони піднімались все вище і вище, та раптом їм стало дуже холодно. І, що за диво, вони знову стали важкими, бо перетворилися на Краплинок.
Чому Паринки знову стали Краплинками? (Під час охолодження водяна пара перетворюється на воду у рідкому стані, тому утворилися Краплинки)
Деякі Паринки піднялися аж туди, де температура була нижче 0о, перетворилися на кристалики льоду і стали Кристалинками.
Поміркуйте, чому ці Паринки перетворилися на Кристалинки. (При температурі нижче 0° вода замерзає, тому утворилися кристалики льоду)
Із Краплинок, Паринок і Кристалинок високо над Землею утворилася хмара. Краплинок, Паринок та Кристалинок у хмарі було так багато, що їм стало тісно. Вони почали наштовхуватися одна на одну, і з них утворилися .
А що утворилось, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Що за зірки сніжно-білі на рукав мені злетіли? Поки ніс я їх сюди, стали краплями води. (Сніжинки)
У хмарі утворились Сніжинки, які вже не могли залишатись там, бо стали важкими, і впали на Землю. Коли температура повітря нижче 0о, Сніжинки долітають до земної поверхні у вигляді снігу. Коли температура повітря вище 0о, сніжинки тануть і перетворюються на Краплинки.
Отже, з дощем чи снігом Краплинки повертаються назад на Землю.
Куди далі помандрують наші Краплинки? (Частина Краплинок просочиться в ґрунт, а частина повернеться назад до океанів, озер, морів, річок)
Чи завершаться на цьому подорожі Краплинок? (На цьому подорожі і пригоди Краплинок не закінчаться. Вигляне ясне Сонце, і вони знову помандрують)
Помандрувавши з нашими Краплинками, ви переконалися, що вода у природі постійно рухається - із поверхні Землі у повітря, у вигляді водяної пари, а звідти назад на Землю у вигляді опадів.
Переміщення води в природі та перетворення її з одного стану в інший називається кругообігом води.
3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про джерела забруднення води та шляхи запобігання забрудненню води.
Для чого люди використовують воду? (Люди використовують воду на заводах і фабриках, для поливу рослин, для приготування їжі, у побуті)
Це цікаво:
Сухомлинський про розвиток
мислення школярів
Школа стоїть на позиціях розвивального навчання і робить багато, щоб підготувати творчу, мислячу особистість. Тому виховання активної життєвої позиції особи органічно пов'язане з формуванням її мислення, розвитком та удосконаленням усіх якостей розуму. В.Сухомлинський, зокрема, писав "мислення ...
Сучасні теорії мотивації
Систематичне вивчення мотивації із психологічної точки зору не дозволяє визначити точно, що ж спонукує людину до праці. Однак дослідження поводження людини в праці дає деякі загальні пояснення мотивації й дозволяє створити прагматичні моделі мотивації співробітника на робочому місці. Теорії мотивац ...
Загальні вимоги до автореферату
Написання автореферату - заключний етап виконання дисертаційної роботи перед поданням її до захисту. Призначення автореферату - широке ознайомлення наукових працівників з методикою дослідження, фактичними результатами і основними висновками дисертації. Автореферат друкують державною мовою. Публікац ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.