Бесіда:
− У яких випадках використовуються показані види картографування?
− Які види карт ви знаєте з попередніх курсів?
Із попередніх курсів вам відомо багато видів карт. Давайте пригадаємо наші знання із сучасною картографією карт.
Серед існуючих у картографії географічних карт найбільш широко вживаними є класифікації за:
територіальним охопленням − карти світу і півкуль; суші і Світового океану; материків і океанів; окремих країн, їх частин; морів, проток і заток;
за змістом − загальногеографічні й тематичні;
за масштабом − великомасштабні (1:10000 − 1:200000), середньомасштабні (1:200000 − 1: 1000000), дрібномасштабні (1:1000000 − і дрібніших масштабів);
за призначенням − для національного господарства, освіти, науки, військової справи тощо.
За рівнем синтезу змісту − аналітичні, комплексні і синтетичні.
Учитель: Виходячи з цього, різні групи карт розподіляють за такою ознакою:
Охоплення території: карти світу (зображена вся земна куля), півкуль, материків та їх частин, карти незалежних територій.
(Звертається увага учнів на приклади цих видів карт, які знаходяться на стендах географічного кабінету).
Зміст: загальногеографічні або тематичні (присвячені одній або двом темам). Так, фізична карта відтворює рельєф і воду, політична − державні кордони і адміністративно-територіальний устрій, карта промисловості України й економічної ситуації (ці види карт демонструються учнями як приклади).
3. Масштаб: дрібномасштабні (до 1:1000000). середньомасштабні (від 1: 1000000 до 1:200 000), великомасштабні (від 1:200 000).
Задача. Визначити, яка карта має менший масштаб: 1:250 000 чи 1:25 000.
Масштаб карти тісно пов'язаний з охопленням території: великі частини території (океани, материки та ін.) як правило зображені у дрібному масштабі, менші − в середньому або великому.
Задача. Визначити, яка з представлених карт належить до дрібномасштабних, середньомасштабних, великомасштабних?
Учитель. Тематичні карти повніше передають один або декілька елементів, які складають тему карти. Серед тематичних карт виділяють дві основні групи: карти природних явищ (геологічні, рельєфу земної поверхні та дна океанів, ґрунтові, охорони природи, рослинності, тваринного світу) та карти суспільних явищ (населення. економічні, соціальні, .політичні та інші) і карти міжпредметної тематики (наприклад, екологічні, природоохоронні).
Як приклад на екран телевізора демонструються із CD атлас світу різні види тематичних карт з аудіосупроводом.
Учитель. Навіщо карти класифікують? Класифікація карт допомагає вибрати саме ту карту, яка потрібна для виконання завдання, тобто сприяє генералізації − одній із головних географічних проблем. Генералізація (від фр. − узагальнювальний, головний) − процес відбору головного без зайвих деталей та його цілеспрямоване узагальнення (визначення К. Салішева).
Тому групи карт мають залежно від своєї генералізації конкретну особливість − неоднаковий ступінь детальності зображення земної кулі.
Якою б не була генералізація, кожній карті властива велика інформативність, наочність та оглядовість. Завдяки цьому карта є головним засобом наукового пізнання не тільки в географії та інших науках про Землю, а й у суспільних, точних та гуманітарних науках.
Географічна карта є невід'ємним складником при вирішенні господарських завдань, оскільки відіграє рать прекрасного „наочного посібника“, хоч і „розмовляє“ за допомогою умовних знаків. Ні текст, ні живе слово не зможуть повністю замінити карту, узяти на себе всі її функції.
Часто карти об'єднують у географічні атласи.
Атлас − це систематизоване, цілісне зібрання карт, які створюються за єдиною програмою. Такими є, наприклад, комплексні науково-довідкові атласи. Атлас природних умов та природних ресурсів України, навчально-краєзнавчі атласи, у т. ч. Полтавської області та інші (демонструються різні види атласів, що є в кабінеті).
Це цікаво:
Методика проведення екскурсій в шкільному курсі біології
Однією з форм організації навчальної роботи з біології є екскурсії в природу. Ніякі наочні посібники і слова не замінять дитині безпосереднього спілкування з природою, коли вона чує шум вітру в гілках дерев, бачить різноманітні барви палітри природи, помічає найдрібніші зміни в лісі і на полі. І чи ...
Складання плану дисертації
Від самого початку роботи здобувачеві необхідно мати план дисертації, хоча б попередній, такий, що буде багато разів коригуватися. Робочий план дисертації допомагає авторові скласти його науковий керівник. До обов'язків наукового керівника належить також робота зі складання календарного графіка роб ...
Психолого - педагогічні основи розвитку творчого мислення молодших школярів
Історичний аспект розвитку творчого мислення засобами природи «Історія розвитку всього людства - це послідовність творчих актів створення духовних і матеріальних цінностей індивідуального та суспільного значення. Творчий (інтелектуальний та художній) потенціал людей є рушієм прогресу суспільства. У ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.