Хід уроку
І. Мотиваційно-організаційний етап (7 хв.)
1. Кожна людина живе в часі і просторі. Всі події відбуваються з нами колись (час) і десь (простір). Часом, як ви вже, напевно, знаєте, займається історія, а простором − географія. Хоча ми над цим і не замислюємося, значення простору і пов'язаних з ним умінь і навичок відіграє у нашому житті дуже важливу роль.
• Як ви вважаєте, скільки разів на день ми свідомо або несвідомо виконуємо дію, яку географи називають „орієнтування“? (Вчитель заслуховує кілька відповідей учнів). Ми виконуємо її щоразу, коли зрушуємо з місця! З дому − до школи, з класу − у клас, з коридору − до їдальні, з-за парти − до дошки. Ці шляхи ми проходили вже не одну сотню разів і тому робимо це не замислюючись. Але одна справа − орієнтуватися в школі або своєму місті, які нам чудово знайомі, і зовсім інша − у незнайомому місті або незнайомій місцевості!
• Як ви вважаєте, звідки люди можуть дізнатися про інші краї, про їхні дороги, річки, місцерозташування міст і сіл? (Учитель стимулює учнів до відповіді, ставлячи в разі необхідності додаткові запитання. В результаті бажано вивести учнів на такі відповіді: розповіді мандрівників, плани, карти тощо).
• А як ви вважаєте, усна розповідь мандрівника чи план і карта допоможуть вам краще орієнтуватися на незнайомій місцевості? (Вчитель може замінити бесіду грою. Він повідомляє, що в класі захована цукерка і вона буде належати тому, хто її знайде. Він викликає до дошки двох учнів: одного, який згадав про план або карту, і дає йому план із зображенням місця, де захована цукерка; і другого, який назвав розповідь мандрівника, і починає розповідати йому, де захована цукерка. Зрозуміло, що перший учень раніше знайде цукерку).
Після цього вчитель ставить запитання:
Чому ж план кращий, ніж розповідь?
Учитель заслуховує кілька відповідей учнів і робить короткий висновок:
• Отже, зображення земної поверхні на плані або карті більш точне і повне, ніж розповідь про неї. Люди давно це зрозуміли. Ще в кам'яному віці вони малювали грубі й неточні плани місцевості, на якій вони проживали. З часом, коли люди розселилися по нових землях, коли між ними налагодились торговельні та культурні зв'язки, виникла потреба в інших, більш точних способах зображення земної поверхні. Які ж способи зображення земної поверхні придумали люди? Наскільки вони точні? Яку користь їх знання може дати кожному з нас у повсякденному житті? Де можуть знадобитися? Відповіді на ці й багато інших запитань ми з вами дізнаємося, вивчивши нову тему.
2. Учитель повідомляє учням назву нової теми, її основне питання, очікувані результати і час, відведений на її вивчення. З метою кращої орієнтації учнів у роботі протягом вивчення нової теми пропонується переглянути відповідні сторінки підручника та „робочі картки“ (до 1 хв.). Після цього вчитель повідомляє: щоб відповісти на основне питання теми, спочатку необхідно буде відповісти на чотири підпитання (Що таке глобус і що таке масштаб? Що таке план і карта? Що таке умовні знаки? Як на площині зображуються нерівності земної поверхні?). На першому уроці буде знайдено відповідь на перше з них.
3. Після цього вчитель повідомляє учням тему уроку, його план, основне питання уроку та очікувані результати.
II. Виконавчий етап діяльності учнів на уроці (33 хв)
1. Способи зображення Землі
(Фронтальна, евристична бесіда, 6 хв.)
Учитель. Отже, життєві потреби людей змусили їх шукати способи зображення земної поверхні. Спочатку це були плани місцевості, потім карти, ще пізніше − глобуси і, врешті-решт, коли з'явилися літаки, космічні кораблі та фотографування,− аерофотознімки (тобто знімки земної поверхні, зроблені з висоти, з повітря (від лат. аерос − „повітря“). (Демонструє названі способи зображення Землі.)
Це цікаво:
Консультування батьків з питань педагогічної занедбаності
підлітків
Що стосується консультативної роботи психолога з батьками треба сказати, що вона будується на особливої моделей поведінки батьків та його стосунків з фахівцями. Основний особливістю такої роботи і те, що у вона найчастіше психолог зіштовхується непросто з несформованим запитом допоможе, і з вкрай н ...
Порушення письма й читання
Поряд з патологією усного мовлення існує й порушення письмового мовлення. Це порушення письма й читання. Оскільки письмо і читання тісним образом взаємозалежні, порушення письма, як правило, супроводжуються порушеннями читання. Щоб контролювати своє письмо, дитина повинна читати написане, і, навпак ...
Роль наочності у процесі засвоєння навчального матеріалу учнями
Застосування наочних методів навчання на уроці обумовлене дидактич-ним принципом наочності і реалізується у використанні в навчальному процесі, в тому числі і в процесі навчання грамоти, різноманітних наочних посібників. Своє обґрунтування принцип наочності одержав у „Великій дидактиці” Я. А. Комен ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.