Як відомо, одним із найбільш уживаних для початкової школи в Україні є НМК автора О.Д. Карп'юк.
Отже, зробимо спробу проаналізувати його з позиції учителя-практика. Почнемо з того, що загалом ми поділяємо погляд О.Д. Карп'юк на ІМ як на інструмент у діалозі культур а також усвідомлюємо важливість принципу комунікативної спрямованості, який реалізується у цих підручниках. Адже, за О.Д. Карп'юк, урок ІМ - це модель процесу спілкування іноземною мовою. Реалізуючи комунікативний підхід до навчання, пояснюючи свої позиції, авторка слушно зауважує, що ми ж не будемо питати: “Це вікно?”, вказуючи на вікно. Між тим дуже часто на уроці ІМ весь клас змушений слухати, як хтось із учнів переказує зміст прочитаного тексту. Приклади такого “спілкування” свідчать про те, що не всі вчителі усвідомлюють і впровад-жують у шкільну практику основні положення комунікативного підходу.
Ось чому однією з основних характеристик підручників для початкової школи О.Д. Карп'юк є їхня комунікативна спрямованість. До переваг підручника можна віднести запропоновані ігрові форми тренування, зокрема дотепне і веселе введення назв літер, уявні подорожі до Чарівного острова, подання мовленнєвих зразків з опорою на кумедні малюнки, застосування дитячих віршів і пісень.
У текстах використані англійські імена та назви свят, серед героїв НМК - Санта Клаус і Мері Поппінс. Це дозволяє формувати соціокультурну компетенцію і вводити учнів у світ культури Англії.
На увагу, безперечно, заслуговує авторське розуміння сутності принци-пу активізації мисленнєво-мовленнєвої діяльності учнів, що виражається
а) у постановці комунікативних завдань;
б) у формах організації уроку;
в) у мовленнєвій і немовленнєвій поведінці вчителя.
Заслугою автора є намагання надати своїм концептуальним положенням певну наукову обґрунтованість посиланням на праці таких відомих учених як Б.В. Беляев, А.М. Леонтьєв, Ю.І. Пассов, Д.Б. Ельконін та інших.
Між тим виникає запитання: чому, незважаючи на зазначені вище позитивні характеристики, запровадження у практиці масового викладання не дає очікуваного високого результату? Більше того, вчителі-практики, які навчають за цим підручником, стикаються із серйозними методичними труднощами і фіксують поступове зниження інтересу молодших школярів до вивчення англійської мови. Першоосновою цих труднощів, на наш погляд, є нечіткість авторської концепції, яка ж до того викладена складною, незрозумілою для пересічного вчителя мовою. Глибоко розуміючи механізми навчання іноземної мови, маючи досвід роботи з молодшими школярами та спираючись на вимоги до навчання ІМ на сучасному етапі, О.Д. Карп'юк пропонує концепцію розвитку сенситивності (sensibility) молодших школярів до ІМ та підготовки їх контактів із зарубіжними ровесниками, а основним принципом цієї концепції є ознайомлення з ІМ через ситуативне спілкування, яке включає діяльнісно-комунікативні зустрічі й контакти з ровесниками, під час яких стає актуальним знання соціокультурних реалій країни, мова якої вивчається.
Отже, як бачимо, вихідною передумовою успішності реалізації цих положень, на погляд О.Д. Карп'юк, є підвищена сензитивність дітей молод-шого шкільного віку до оволодіння іноземною мовою, з чим не можна повністю погодитися. Адже згідно сучасних психологічних досліджень найбільш сензитивний період мовного розвитку дитини - це період від півтора до п'яти років. Це період, коли у дитини розширюється коло життєвих і побутових понять, формується здатність до усвідомлення мовних “правил”, і поступово на цій основі набувається здібність до розгорнутого ситуативного висловлювання.
Це цікаво:
Модель виховної системи Старобільського обласного медичного училища
В умовах розбудови Української державності надзвичайного значення набуває інноваційний розвиток школи як важливої складової загальної середньої освіти, бо саме інноваційна діяльність є вимогою шкільного сьогодення. Розробляючи структурно-змістові варіанти моделей процесу навчання (як цілісного, на ...
Сутнісна характеристика поняття дитячої
творчості
Проблемою творчості займалося багато дослідників, такі як Л.С. Виготський, Б.М. Теплов, Н.А. Ветлугіна. Розглянемо, як вони розкривають визначення творчості. «Творчою діяльністю, – писав Л.С. Виготський, ми називаємо таку діяльність людини, яка створює дещо нове, все одно чи буде це створене творчо ...
Загальний аналіз стану розв’язання досліджуваної проблеми у роботі масової
початкової школи
Над проблемою організації активного дидактичного спілкування працювало багато визначних педагогів (Ананьєв Б.Г., Е. Страчар, В.А. Кан-Калін і ін.). Вони зробили значний внесок у розвиток даної проблеми. Над цим же питанням працює багато передових вчителів і в наш час. Ми ж провели дослідження того, ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.