Витіснення – усунення зі свідомості тих моментів, які перешкоджають формуванню стійкої позитивної самооцінки.
Проекція – це механізм психологічного захисту, коли недоліки, притаманні конкретній людині, не усвідомлюються нею, а приписуються іншим.
Фантазування – уявний вихід зі складної конфліктної ситуації. У світі фантазій людина забуває про проблеми.
Раціоналізація – спроба прояснити свою поведінку у тих випадках, коли вона не піддається логічному поясненню. Наприклад, коли учень одержує негативну оцінку, то він намагається знайти причини, за допомогою яких пояснює собі та іншим власну невдачу.
Екстерналізація й інтерналізація – два види психологічного захисту. За допомогою першого людина виправдовує зовнішніми перешкодами своє невміння діяти активно. У другому випадку людина за своїми можливостями та здібностями займає певне місце в житті, але зовнішні особливості заважають і тому замість боротьби з перешкодами просто знецінюється сама мета.
В основі раціональних між особистісних відносин лежать передусім знання людей про кожного з членів групи чи колективу і ті об’єктивні оцінки, які на їхню адресу можна почути з боку оточення. Емоційні стосунки випливають з індивідуального сприйняття людиною і далеко не завжди відбивають об’єктивну, справжню оцінку. Взаємини можуть бути гармонійними, суперечливими, конфліктними.
Характер між особистісних відносин у класі серйозно впливає на самопочуття учня. У психологічній літературі існує поняття «афективні діти». Вони перебувають у постійному конфлікті з однолітками та вчителями, для них характерний постійний кризовий стан. Кризовий стан властивий і психічно здоровим дітям за складних життєвих ситуацій (труднощі у навчанні, відсутність контакту з учителем, не сприйняття колективом, зміна навчальних закладів, переживання через хворобу тощо). Найпоширенішою причиною конфліктів є непорядне, несправедливе ставлення однієї людини до іншої, до оцінки результатів її роботи, особистісних якостей.
Такій молодій людині особливо потрібні увага й психологічна підтримка. І визначальна роль в цьому належить педагогу. Його завдання–своєчасно помітити негаразди, попередити негативні емоції, вчинки своїх вихованців. Виховна позиція при цьому–розуміння, визнання дитини. Зберегти здоров’я, навчити учнів знімати психологічну напругу, створити ситуацію успіху на уроці–під силу талановитому педагогу.
Добре, якщо проводиться діагностування, створюються психолого-педагогічні картки, педагог володіє інформацією про фізичний, психологічний, моральний, духовний стан кожної дитини. Корисним також є з’ясування емоційного стану перед заняттям і після нього за допомогою тестів. Досвідчений педагог повинен урізноманітнювати форми і методи роботи, застосувати ділові ігри, тренінги, мозкові атаки, рольові ігри. Цим самим він знімає напругу під час занять, в учнів виникає бажання вчитися, поліпшується настрій. Довірливі стосунки – запорука успіху у попередженні кризових ситуацій.
Зняти ж упереджене ставлення учнів один до одного можна такими способами:
1. Створення сприятливих ситуацій.
2. Організація психологічної служби у школі.
3. Стимулювання і заохочення контактів між людьми, які у стосунках відчувають недовіру.
Адже психологічна допомога справді необхідна юнакам та дівчатам, які стають на шлях вирішення важливих життєвих проблем.
Отже, колективом називають об’єднання вихованців, якому властивий цілий ряд важливих ознак.
1. Загальна соціально значима мета. Ціль колективу обов’язково повинна збігатися з суспільними цілями, не суперечити пануючій ідеології, конституції і законам держави.
Це цікаво:
Контроль і оцінювання знань у професійній освіті
Контроль дозволяє оцінити ступінь засвоєння навчального матеріалу, забезпечує міцність знань, стимулює діяльність студентів. Функції контролю – контролююча, навчаюча, розвиваюча, виховуюча, організуюча, стимулююча. У вищій школі застосовують наступні види контролю: попередній (тестування перед теор ...
Гуманна педагогіка Шалви Амонашвілі
Педагогічна технологія Ш.О. Амонашвілі базується на розумінні того, що дитина – цілісна особистість. Саме тому потрібно, щоб педагогічний процес захоплював її повністю, з усіма життєвими прагненнями й потребами. Навчання повинно стати для особистості сенсом життя, реалізуючи внутрішню готовність до ...
Науковий аналіз педагогічного випадку, ситуації, конфлікту, що стався у ЗОШ та ВНЗ
Метою цієї роботи є проаналізувати педагогічні конфлікти, ситуації та випадки, що трапилися у ЗОШ та ВНЗ. Перед тим, як почати сам аналіз, хотілося б подати визначення цих понять. Терміни «конфлікт», «ситуація», «випадок» не є суто педагогічними. Їх використовують різні науки, надаючи їм певного за ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.