Роль природи у розвитку творчого мислення молодших школярів

Педагогіка і виховання » Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи » Роль природи у розвитку творчого мислення молодших школярів

Сторінка 2

«Дитина по своїй природі - допитливий дослідник, відкривач світу. Так нехай же перед нею відкривається чудовий світ у живих фарбах, яскравих і трепетних звуках, в казці і грі, у власній творчості, у красі, що надихає її серце. Через казку, фантазію, гру серед чудової краси природи діти вчаться мислити».

В. Сухомлинський запропонував власну систему навчання мислити. Розроблена В.О. Сухомлинським система спостережень за природними явищами має назву - Книга природи. Триста сторінок цієї книги - це триста спостережень за природними явищами, триста яскравих картин рідної землі, які закарбовуються у свідомості дошкільника.

Читання книги природи - не просто цікаві, захоплюючи прогулянки. Це уроки мислення під блакитним небом.

У природі В.О. Сухомлинський вбачав вічне джерело дитячого розуму, фантазії та словесної творчості Великий педагог прагнув, щоб яскраві образи рідної землі живили свідомість дитини впродовж усіх років навчання, щоб закони мислення вперше розкривалися не перед класною дошкою, а серед поля, на лузі, біля річки, в гаю.

Дитина мислить образами. Це означає, що, слухаючи, наприклад, розповідь учителя про подорож краплі води, вона малює у своїй уяві і сріблясті хвилі вранішнього туману, і темну хмару, і гуркіт грому, і весняний дощ. Чим яскравіше в її уяві ці картини, тим глибше осмислює вона закономірності природи. Ніжні, чуйні нейрони її мозку ще не зміцніли, їх потрібно розвивати, зміцнювати.

Природа мозку дитини вимагає, щоб її розум виховувався серед джерела думки - серед наочних образів, і передусім серед природи, щоб думка перемикалася з наочного образу на «обробку» інформації про цей образ. Якщо ж ізолювати дітей від природи, якщо з перших днів навчання дитина сприймає тільки слово, то клітини мозку, швидко стомлюються і не справляються з роботою, яку пропонує учитель. Адже цим клітинам потрібно розвиватися, міцніти, набиратися сил. Ось де причина того явища, з яким багато учителів часто зустрічаються в початкових класах: дитина тихо сидить, дивиться тобі в очі, ніби уважно слухає, але не розуміє ні слова, тому що педагог все розповідає і розповідає, тому що потрібно думати над правилами, вирішувати завдання, приклади - усе це абстракції, узагальнення, немає живих образів, мозок втомлюється . Тут і народжується відставання. Ось чому потрібно розвивати мислення дітей, зміцнювати розумові сили дитини серед природи - ця вимога природних закономірностей розвитку дитячого організму. Ось чому кожна подорож в природу є урок мислення, урок розвитку розуму.

«Перші уроки мислення повинні бути не в класі, не перед дошкою, а серед природи . Літо. Екскурсія. Діти сидять на пишній траві, в повітрі аромат трав. Ми сидимо на кургані, навколо нас звучить стрункий хор коників, в повітрі аромат степових трав. Ми мовчимо. Дітям не потрібно багато говорити, не потрібно напихати їх оповіданнями, слово - не забава, а словесне перенасичення - одне з найшкідливіших перенасичень. Дитині треба не лише слухати слово вчителя, але і мовчати; у ці миті вона думає, осмислює почуте і побачене». Для учителя дуже важливо дотримуватися міри в розповіді. Не можна перетворювати дітей на пасивний об'єкт сприйняття слів. Щоб осмислити кожен яскравий образ - наочний або словесний, потрібно багато часу і нервових сил. Уміння дати дитині подумати - це одна з найтонших якостей педагога. А серед природи дитині потрібно дати можливість послухати, подивитися, відчути . Але не треба забувати, що в стінах школи природний аромат природи повинен змінити аромат слова, дитина повинна пити з джерела думки, і ця жива вода зробить вихованців мудрими дослідниками, допитливими, цікавими людьми і поетами. Якщо вчитель не пошкодував час уроку на здавалося б «нікчемне» заняття і дозволив підійти до вікна дітям для того, щоб простежити, як раптово великими пухнастими пластівцями пішов перший сніг, дозволив би дітям висловити свої гучні вигуки захоплення від такого видовища,а може навіть вийшов з дітьми на прогулянку, то від цього було б більше користі, ніж просто обвалювати на неї купу різної інформації.

«Ми вслухуємося в хор коників. Я радий, що діти захопилися цією дивовижною музикою. Нехай в їх пам'яті назавжди збережеться тихий насичений ароматом квітів і переливаннями дивовижних звуків. Коли-небудь вони створять казку про коника».

Особливо ефективно розвивати творче мислення у вечірню годину, коли світ як би вдягається в таємниче покривало, і тоді сама обстановка спонукає до того, що бурхливо розігрується дитяча фантазія. Досить тільки згадати про те, що вечірній сутінок і нічна темрява пливуть, як річки, з далеких долин і лісів, а в уяві дітей вже народилися образи казкових істот - Темряви і Сутінку. Діти відразу «вмикають» творчу уяву і починають складати казки. «Чому казка розвиває мислення сильніше, ніж будь що інше? А тому, що казкові образи яскраво емоційно забарвлені. Слово казки живе в дитячій свідомості. Серце завмирає у дитини, коли вона слухає або вимовляє слова, що створюють фантастичну картину».

Страницы: 1 2 3 4 5

Це цікаво:

Рекомендації для покращення психоемоційного стану першокурсників вищого навчального закладу
Наші рекомендації спрямовані на покращення працездатності та психоемоційної сталості студентів через оволодіння навичками психологічного розвантаження, подолання комп’ютерного зорового синдрому, розвантаження та покращення зору, профілактику порушень опорно-рухового апарату. Одним з найефективніших ...

Форми організації профільного навчання
Форми організації профільного навчання регламентують діяльність суб'єктів навчально-виховного процесу в системі профільних загальноосвітніх навчальних закладів і забезпечують умови для реалізації його мети і завдань. За характером взаємодії суб'єктів профільного навчання виділяються такі форми його ...

Сутність естетичного виховання
Дорослі і діти постійно стикаються з естетичними явищами. У сфері духовного життя, повсякденної праці, спілкування з мистецтвом і природою, в побуті, в міжособистісному спілкуванні - скрізь прекрасне і потворне, трагічні і комічні виконують істотну роль. Краса доставляє насолоду і задоволення, стим ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com